По случай предстоящия Празник на Сухопътните войски (19 ноември), две от поделенията в Гарнизон Ямбол ще отворят вратите си за граждани на 11 ноември, съобщиха от пресслужбата на 42-ри механизиран батальон. Във войскови район „Кабиле” край Ямбол съставите на батальона и на 20-и самоходен артилерийски дивизион организират показ на бойна техника, демонстрации и състезания за гостите, както и представяне на фотодокументална изложба, посветена ямболската бойна слава.
С близо 15 хил. лева от държавата ще бъдат ремонтирани два военни паметника в Ямболско. За монумента в с. Генерал Инзово, община Тунджа, са осигурени 10 800 лева, а за този в с. Горска поляна, община Болярово – 3678 лв., съобщиха от пресслужбата на областната администрация.
Оттам припомнят, че специализираната областна комисия е подала като предложения шест военни паметника в Ямболска област за ремонт до междуведомствената комисия от Министерството на отбраната и Министерството на финансите.
В края на октомври Министерският съвет одобри допълнителни трансфери по общински бюджети за ремонт на военни паметници. Отпуснати бяха близо 420 хил. лева за 41 военни паметника на територията на 32 общини в 16 области в страната.
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището на която изгоря при пожар. Инцидентът е от нощта на 18 ноември, когато в апартамента спят 7-годишния син и баба му, майка на Стилияна Стефанова. Приятели, колеги и близки на Стилияна помагат с труд и първа помощ, но, за да се възстанови нормалния живот на семейството, е нужно още много.
Пожарът възниква вследствие на късо съединение. В жилището са малкият Виктор и баба му. Детето се събужда от звука на чупещите се под напора на огъня прозорци в стаята. Бързо отива и разбужда бабата, която е трудноподвижна заради операции. Спасяват се по чудо, разказва пред репортер приятелката Ваня Димитрова. За съжаление, апартаментът – казва тя, е изгорял до основи.
Сега Стилияна живее при приятелка, майка й – при роднини, а детето е при баща си, с когото майката е разделена.
В тази
Отменено е бедственото положение в селата Веселиново, Александрово и Черни връх, сочи публикация на сайта на Обищна Смядово. Остава въведеното бедствено положение в село Риш за неопределено време.
Съгласно заповед на зам.-кмета Иван Кюркчиев от 20 ноември, предвид падналото количество валежи и подобряване дебита на съществуващите водоизточници на вода за питейно-битови нужди, се отменя бедственото положение за трите селища (с. Веселиново, с. Александрово и с. Черни връх).
Както съобщихме, на 15 август бедствено положение беше обявено на част от територията на община Смядово (в селата Риш, Александрово, Черни връх и Веселиново), заради настъпилото продължително засушаване, намаляването на дебита на съществуващите водоизточници и недостиг на вода за питейно-битови нужди.
На 19 август кметът на община Смядово Иванка Николова заяви, че напрежението в с. Риш ескалира з
Евродепутати от групата на „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент коментираха проблема с нелегалната миграция. Те се обединиха около нуждата да се промени европейската политика, за да се запази суверенността на държавите. Евродепутатите споделиха и опита на своите държави, а темата беше обсъдена на форум в София.
Неконтролираната и в голяма степен нелегална масова миграция в Европа поставя неминуемо въпроса за защита на нашите граници, защото това е основната характеристика на една суверенна държава, коментира евродепутатът от групата на „Европа на суверенните нации" Рада Лайкова. В този смисъл в европейски мащаб този елемент на национална автономност сами да решаваме за количеството, за качеството на миграцията към нашите държави, е основен стълб в програмата на „Европа на суверенните нации“, каза тя. По думите новият пакт за
Официално начало на ремонта на речното корито в Асеновград постави кметът на града д-р Христо Грудев по-рано днес, съобщиха от пресцентъра на общината. Целта на ремонта е при пълноводие да не се допуска пропадане на стените, както и водата да прелее извън границите на речното корито. Проектът е с наименование "Укрепване на двата бряга на р. Асеница (р. Чепеларска) в регулацията на гр. Асеновград" и е на стойност 19,5 млн. лв., а финансирането е осигурено от държавния бюджет.
"Реализирането на този проект е сред приоритетите на общината, защото ще осигури допълнително безопасността на жилищните сгради и търговските обекти, разположени по крайбрежието на р. Чая", коментира градоначалникът. Изпълнението на обекта е от съществено значение за Асеновград, тъй като реката преминава през цялата дължина на града, допълниха от общината.
В началото на 2024 г. община Асеновгра
Денят на отворени врати ще включва динамичен показ и показ на въоръжение, техника и екипировка. Присъстващите ще могат да се запознаят и с действия за оказване на първа медицинска помощ, с правилата за поставяне на противогаз, както и да участват в тематични познавателни и спортни надпревари, съобщиха от военното формирование.
На строевия плац на батальона ще бъде наредена фотодокументална изложба „В души си носим свят завет” на Регионален исторически музей – Ямбол. Тя представя ключови моменти от бойния път на някогашния 29-ти пехотен Ямболски полк, прославил се с участието си във военната операция при превземането на Одринската крепост от март 1913 г.
И тази година посетителите във войсковия район ще имат възможност да дегустират емблематичната войнишка боб чорба, приготвена на развърната полева кухня. Атмосферата на ноемврийската проява на двете ямболски формирования от състава на Втора Тунджанска механизирана бригада ще се допълва от военни маршове и емблематични песни за бойни успехи на Българската армия, посочват още организаторите.
Денят на отворени врати във войскови район „Кабиле” ще бъде от 10:00 до 14:00 часа.
Сухопътните войски ще отбележат 139-годишнина от Сръбско-българската война (1885 г.) и своя боен празник за отбелязване на славните победи при Сливница, Гургулят, Мека Црев, Три уши и Видин с поредица от мероприятия.
Днес бяха отбелязани 147 години от Освобождението на Козлодуй с поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча в двора на СУ „Христо Ботев”, където през 1877 г. е бил разположен лагерът на румънските войници от Осми кавалерийски полк, начело с командир Александру Перец, се посочва в съобщение на официалната фейсбук страница на общинската администрация.
„Тогава местното населението с радост посреща своите освободители. Те не са оставени на сковаващия студ. Вратите на селските домове са гостоприемно отворени. Ранените са превързани и лекувани, войниците стоплени и нахранени“, пише в съобщението на общината. В честването днес са се включили граждани, общински съветници, представители на администрацията и учебни заведения, пенсионерски клубове.
Припомняме, че преди седем години, по повод 140 годишнината от Освобождението на Козлодуй в Бот
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва днес в откриването на изложба, която представя постиженията на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) и българския принос в нея, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Откриването е от 15:00 часа във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Експозицията е посветена на 70-годишнината на ЦЕРН и на 25-годишнината от членството на България в организацията. Над 100 български учени, инженери и техници са ангажирани в различни проекти на ЦЕРН. Експозицията ще остане там до 28 ноември и може да бъде разгледана със свободен достъп от 10:00 до 17:00 часа.
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици - ЦЕРН отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Историята на организацията е история на успех и сът
Общинският съвет в Брезово проведе 18-ото си заседание за 2024 година и прие анализа за състоянието на общинската пътна мрежа и безопасността по пътищата. Заместник-кметът на община Брезово Иван Шишков докладва, че дължината на общинската пътна мрежа е 78,220 километра. Ремонтирани са участъци от пътищата Зелениково - Чехларе, Отец Кирилово - Дрангово - Златосел, Пъдарско - Стрелци, също и Сърнегор - Пъдарско - Върбен.
Община Брезово е подписала споразумение с Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) за съвместно финансиране и поддържане на общинските пътища в град Брезово с обща дължина 5,124 км. Съгласно документа АПИ участва в финансирането за поддържане на платната за движение в т.ч. и зимно поддържане на републиканските пътища в границата на община Брезово със средства от 42 630 лева или 30 744 лева за текущи ремонти и 11 886 лева за зимно поддържане.
През настоящата го
Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.
“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.
Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест.
Повече от 50 души участваха в пожаро-тактическо учение в Шумен, което имаше за цел да даде представа за степента на взаимодействие между структурите на Единната спасителна система, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Оттам допълват, че учението е включвало работа по сигнал за блокирани след земетресение хора в административна сграда, които се нуждаят от помощ.
Със сили и средства на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Шумен, на сектор „Специализирани оперативни дейности“ към РДПБЗН- Варна, на Областната дирекция на МВР в Шумен, на Центъра за спешна медицинска помощ и доброволци от Български младежки червен кръст, бяха овладени последиците от природното бедствие, уточняват от пресцентъра.
В рамките на два часа екипите работиха на терен. Предстои да се направи
Честването на празника стартира с военно-приложен многобой за купата на командира на Сухопътните войски. Състезанието се проведе на учебен полигон „Сливница“ и в него участваха отбори от Сухопътните войски, съобщиха от Министерството на отбраната.